Lego gry, czyli budowanie układanki 3D z klocków Lego
Lego gry to nie tylko gry w formie planszówek, czy gier na komputery i tablety. Lego grą można też nazwać budowanie układanki 3D z klocków Lego, ponieważ układanki, do których zalicza się m.in. puzzle też są układankami. Z tą różnicą, że puzzle zanim powstały w wersjach 3D były przede wszystkim układanką na biuro, czy podłogę.
Znajdź wszystkie zestawy klocków Lego w naszym sklepie online!

- lego
- lego ninjago
- lego gry
- lego star wars
- lego friends
- lego city
- lego przygoda
- klocki lego
- lego chima
- lego ninjago gry
- lego technic
- lego marvel super heroes
- lego duplo
- lego com
- gry lego star wars
- lego minecraft
- lego batman
- lego pl
- gry lego friends
- lego jurassic world
- lego hobbit
- lego hero factory
- gry lego chima
- lego policja
- lego star wars gry
Lego System A / S, prowadząc działalność jako The Lego Group (stylizowana jako The LEGO Group), to duńska firma produkująca zabawki z siedzibą w Billund. Najbardziej znany jest z produkcji zabawek marki Lego, składających się głównie z blokujących się klocków z tworzywa sztucznego. Grupa Lego zbudowała także kilka parków rozrywki na całym świecie, każdy znany jako Legoland, i prowadzi liczne sklepy detaliczne.
Firma została założona 10 sierpnia 1932 r. Przez Ole Kirk Christiansen. Słowo "lego" pochodzi od duńskich słów "leg godt", co oznacza "dobrze się baw". W pierwszej połowie 2015 roku Lego Group stała się największą na świecie firmą produkującą zabawki, osiągając przychód ze sprzedaży w wysokości 2,1 miliarda USD, przewyższając firmę Mattel, która sprzedała 1,9 miliarda USD. W dniu 11 sierpnia 2017 r. Lego ogłosił, że Niels B. Christiansen zostanie nowym dyrektorem generalnym, z dniem 1 października tego samego roku.
Historia Lego obejmuje prawie 100 lat, poczynając od stworzenia małych drewnianych zabawek na początku XX wieku. Produkcja plastiku Klocki Lego rozpoczęły się w Danii w 1947 r., Ale od tego czasu powiększyły się o fabryki na całym świecie. W 1961 r. Lego zarządzało Samsonite do 1972 r. W Stanach Zjednoczonych i 1986 r. W Kanadzie.
Znak towarowy i patenty
Od czasu wygaśnięcia ostatniego stałego patentu Lego w 1989 r. Wiele firm produkowało podobne klocki, podobne do klocków Lego. Firma produkująca zabawki Tyco Toys produkowała takie cegły na pewien czas; inni konkurenci to Mega Bloks i Best-Lock. Te produkty konkurencji są zazwyczaj kompatybilne z klockami Lego i są często sprzedawane po niższych kosztach niż zestawy Lego.
Jednym z takich konkurentów jest Coko, produkowana przez chińską firmę Tianjin Coko Toy Co., Ltd. W 2002 r. Szwajcarska spółka zależna Lego Group, Interlego AG, pozwała firmę za naruszenie praw autorskich. Sąd procesowy stwierdził, że wiele cegieł Coko narusza prawo; Coko otrzymał nakaz zaprzestania produkcji naruszających cegły, opublikowania oficjalnych przeprosin w Dzienniku Pekińskim i wniesienia niewielkiej opłaty za szkody poniesione przez Interlego. W apelacji Najwyższy Sąd Ludowy w Pekinie podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji.
W 2003 r. Grupa Lego wygrała proces sądowy w Norwegii przeciwko grupie marketingowej Biltema za sprzedaż produktów Coko, uzasadniając to tym, że firma wykorzystywała zamęt w produktach w celach marketingowych.
Również w 2003 r. Fińskie organy celne przejęły dużą wysyłkę produktów podobnych do Lego sprzedawanych pod nazwą "Enlighten". Opakowanie produktów Enlighten było podobne do oficjalnego opakowania Lego. Ich chiński producent nie stawił się w sądzie, a tym samym Lego wygrał domyślną akcję nakazującą zniszczenie przesyłki. Grupa Lego opłaciła rachunek za zbycie 54 000 zestawów, powołując się na chęć uniknięcia dezorientacji marki i ochrony konsumentów przed potencjalnie gorszymi produktami.
W 2004 r. Zabawki budowlane Best-Lock pokonały wyzwanie patentowe od Lego w Oberlandesgericht, Hamburg.
Grupa Lego podjęła próbę znaku towarowego "Lego Indicia", wyglądem przypominającym klocki Lego, mając nadzieję na wstrzymanie produkcji Mega Bloks. W dniu 24 maja 2002 r. Sąd Federalny Kanady oddalił sprawę, twierdząc, że wzór jest funkcjonalny, a zatem nie kwalifikuje się do ochrony znaku towarowego. Apelacja Lego Group została odrzucona przez Federalny Sąd Apelacyjny w dniu 14 lipca 2003 r. W październiku 2005 r. Sąd Najwyższy orzekł jednogłośnie, że "prawo dotyczące znaków towarowych nie powinno być wykorzystywane do utrwalania praw monopolistycznych przysługujących w ramach wygasłych praw patentowych" i utrzymywało, że Mega Bloks może nadal produkować swoje cegły.
Ze względu na ostrą konkurencję ze strony produktów naśladujących, firma zawsze reagowała na proaktywne patenty i posiada ponad 600 patentów na projekt pod patronatem Stanów Zjednoczonych.